RHYC One Design Regatta Results
                  June 20 - 21, 2015

Results are final as of 17:56 on June 21, 2015

A Cat FLEET

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank FLEET Division MODEL SAIL_NUMBER CLUB_NAME Helm Name Crew Bane R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st A Cat Floater A-Cat USA 336 Red Gear Racing Palmer "Galt" Oliver   2.0 (11.0) 4.0 2.0 2.0 3.0 1.0 25.0 14.0
2nd A Cat Floater A-Cat/ XJ USA 225 Lake Hopatcong Yacht Club Robert Gruber   1.0 2.0 3.0 6.0 1.0 4.0 (7.0) 24.0 17.0
3rd A Cat Floater A3 USA 108 West River Sailing Club Bob Orr   8.0 (10.0) 2.0 1.0 4.0 1.0 5.0 31.0 21.0
4th A Cat Floater Class A Catamaran NZL 26 Lake Hopatcong YC Mark C Miller   4.0 (9.0) 1.0 5.0 5.0 2.0 4.0 30.0 21.0
5th A Cat Flyer A15 USA 290 Lake Hopatcong Yacht Club, NJ Mark Skeels   3.0 1.0 5.0 (7.0) 7.0 6.0 6.0 35.0 28.0
6th A Cat Flyer Exploder NZL 268 Lake Hopatcong Andrew Burdett   (12.0) 6.0 6.0 4.0 3.0 8.0 3.0 42.0 30.0
7th A Cat Floater DNA USA 42 SailNC Todd Hart   11.0 4.0 (12.0) 3.0 10.0 5.0 2.0 47.0 35.0
8th A Cat Floater A-Class Catamaran 22 SailNC Ryan Boyle   7.0 5.0 7.0 (9.0) 9.0 9.0 8.0 54.0 45.0
9th A Cat Flyer DNA USA 293 Hobie fleet32 Ron Roth   10.0 7.0 8.0 8.0 6.0 7.0 (18.0 DNC) 64.0 46.0
10th A Cat Floater A Cat 308 OHSC Warren Mitchell   9.0 (12.0) 10.0 10.0 8.0 10.0 9.0 68.0 56.0
11th A Cat Floater A-Cat 352 Nockamixon Tom Burnly   13.0 8.0 (14.0) 12.0 11.0 12.0 11.0 81.0 67.0
12th A Cat Floater A-Cat USA 235 Joe Sparks Joe Sparks   (18.0 DNC) 18.0 DNC 9.0 11.0 13.0 11.0 10.0 90.0 72.0
13th A Cat Flyer DNA USA 135 Bubba's Chicken Shack and Bait Barn Tracy Oliver   5.0 3.0 11.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 91.0 73.0
14th A Cat Floater A-Cat 286 None Jonathan DeBoer   (18.0 DNF) 13.0 13.0 13.0 12.0 13.0 12.0 94.0 76.0
15th A Cat Flyer DNA 193 SailNC Christopher Brown   6.0 14.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 110.0 92.0
16th A Cat Floater A-Cat 124 WRSC Chris Ford   (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 126.0 108.0
16th A Cat Flyer DNA USA 27 none William Howard   (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 126.0 108.0

Chesapeake 20 FLEET

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank FLEET Division MODEL SAIL_NUMBER CLUB_NAME Helm Name Crew Bane R1 Total Nett
1st Chesapeake 20   Chesapeake 20 210 West River Sailing Club David Childs Gerhard Klose 1.0 1.0 1.0
2nd Chesapeake 20   Chesapeake 20 32 West River Sailing Club Carole McCullough Elizabeth & Son Evan Fisher 2.0 2.0 2.0
3rd Chesapeake 20   Chesapeake 20 41 WRSC Robert Hartge Ron Tate 3.0 3.0 3.0

Windmill FLEET

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank FLEET Division MODEL SAIL_NUMBER CLUB_NAME Helm Name Crew Bane R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Windmill   Windmill 5069 Rock Hall Yacht Club John Danneberger Anne Danneberger (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 4.0
2nd Windmill   Windmill 3886 st petersburg sailing center Lon Ethington Meg Gimmi 2.0 2.0 (3.0) 2.0 2.0 11.0 8.0
3rd Windmill   Windmill 5586 Rock Hall YC Allen Chauvenet Christina Chauvenet (5.0) 3.0 2.0 3.0 3.0 16.0 11.0
4th Windmill   Windmill 5255 Rock Hall Yacht Club Lansing Williams Steven Bilinski 4.0 4.0 4.0 4.0 (6.0 RET) 22.0 16.0
5th Windmill   Windmill 5400 Rock Hall yacht Club Dyer Harris Jim Georgeson 3.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 27.0 21.0

Rebel FLEET

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank FLEET Division MODEL SAIL_NUMBER CLUB_NAME Helm Name Crew Bane R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Rebel   Rebel 4162 Clark Lake Yacht club Neil Robb Nick Tanis 1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0 DNS) 7.0 4.0
2nd Rebel   Rebel 4182 Awosting Yacht Squadron Bill Selick James Labate (2.0) 2.0 2.0 2.0 1.0 9.0 7.0

Wayfarer FLEET

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank FLEET Division MODEL SAIL_NUMBER CLUB_NAME Helm Name Crew Bane R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Wayfarer   Wayfarer Mark IV 10963 Mississauga Sailing Club David Pugh Anne Pugh 2.0 1.0 (3.0) 1.0 1.0 8.0 5.0
2nd Wayfarer   Wayfarer 3854 TS&CC al schonborn Mark Heffernan (9.0 OCS) 4.0 1.0 3.0 2.0 19.0 10.0
3rd Wayfarer   Wayfarer 10861 LLSC Marc Bennett Julie Seraphinoff (9.0 OCS) 2.0 2.0 2.0 4.0 19.0 10.0
4th Wayfarer   MK IV 10962 Mississauga Sailing Club Mike Duncan Margaret Duncan 4.0 3.0 4.0 4.0 (5.0) 20.0 15.0
5th Wayfarer   Wayfarer 16 1066 Lake Townsend yacht Club James Heffernan Claire Heffernan 1.0 (6.0) 5.0 6.0 6.0 24.0 18.0
6th Wayfarer   Wayfarer 10978 Crescent Nick Seraphinoff Tony Krauss (9.0 OCS) 5.0 6.0 5.0 3.0 28.0 19.0
7th Wayfarer   Wayfarer 276 LTYC AnnMarie Covington Matthew Stalnaker 5.0 (7.0) 7.0 7.0 7.0 33.0 26.0
8th Wayfarer   Wayfarer 449 Lake Townsend Yacht Club Ken Butler Paul Heffernan 3.0 (8.0) 8.0 8.0 8.0 35.0 27.0

PRO John Macielag
Scorekeeper Mark Schneider
Race Committee, Harry Murphey, Dennis and Linda Stadler, Alex Burton, Connie and Scott Ranney, Buck Young, Linda Heffernan, Dan and Barb Litton, Joe Skinner

 

Scoring codes used

Code Description Points
DNC Did not come to the starting area Varies
DNF Started but did not finish 18
DNS Came to the start area but did not start 3
OCS On course side at start or broke rule 30.1 9
RET Retired 6


 


 

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com