RHYC 2015 Junior One-Design Regatta Results

August 5, 2015

Division: Club 420 (2 boats) 

Pos

Sail

Skipper

Crew

Club

C-1

C-2

C-3

C-4

C-5

C-6

Total
Points

Pos

1

3022

Elizabeth Hauschild

Will

LYC

1

1

1

1

[2]

1

5.00

1

2

3021

Brad White

Brock

LYC

[2]

2

2

2

1

2

9.00

2

Division: Laser Radial (10 boats) 

Pos

Sail

Skipper

Club

L-1

L-2

L-3

L-4

L-5

L-6

Total
Points

Pos

1

199938

Matthew Yost

MRYC

[2]

1

1

1

1

1

5.00

1

2

48888

Henry Proud

NERYC

1

3

3

[4]

2

3

12.00

2

3

164214

William Sunkler

RHYC

3

2

2

[6]

5

2

14.00

3

4

194027

Stephen Cropper

RHYC

[11/OCS]

6

6

3

3

4

22.00

4

5

132899

Alex Walters

NERYC

[5]

5

4

5

4

5

23.00

5

6

2

Wade Anthony

RHYC

[11/OCS]

4

5

2

6

7

24.00

6

7

2009

Christopher Murray

NERYC

4

7

7

7

8

[10]

33.00

7

8

187349

Andrew Malinowski

LYC

6

[9]

8

9

9

6

38.00

8

9

157945

Morgan Essex

NERYC

7

8

[9]

8

7

8

38.00

9

10

82924

Alexis Fulton

MRYC

8

[10]

10

10

10

9

47.00

10

Notes

(1)

Scoring System is ISAF Low Point 2013-2016

(2)

Finishes in [brackets] denote throwouts

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Wednesday, August 5, 2015 4:11:07 PM EDT

Division: Opti (21 boats)

Pos Sail Subdivision Skipper Club 1 2 3 4 5 Total
Points
Pos
1 19976 Blue Skylor Sweet NERYC 1 [22/DSQ] 3 2 1 7.00 1
2 8 White Thomas Sitzmann SSA 2 1 1 [3] 3 7.00 2
3 14590 Red Ian Ronald NERYC 3 [4] 4 1 2 10.00 3
4 4180 Red Chris Trentham NERYC 4 [9] 7 4 4 19.00 4
5 7529 Red Maxwell Hetherington-Young MRYC / Winchester BC 7 3 [8] 5 6 21.00 5
6 40 Blue Ellie Hasenberg MRYC [10] 6 2 9 5 22.00 6
7 11556 Blue Graydon Dinsel NERYC 5 7 (3) [9] 7 7 26.00 7
8 6966 Red Lauren ONeill NERYC 6 5 10 [11] 9 30.00 8
9 2 Blue Robert Shand NERYC 9 [12] 6 6 10 31.00 9
10 3021 White Bailey Fletcher LYC [14] 8 13 8 8 37.00 10
11 15345 Blue Paul Dyer, Jr. MRYC [12] 7 12 10 11 40.00 11
12 3549 White Anna Lesher MRYC 17 2 5 [22/OCS] 22/OCS 46.00 12
13 18369 Blue Katie Yost MRYC 8 15 [16] 12 12 47.00 13
14 6735 Blue Alex Hergan NERYC [18] 10 11 14 13 48.00 14
15 33 Blue Kiki Harris RHYC 11 11 15 [17] 14 51.00 15
16 44 Red Will Cropper RHYC 16 [19] 14 15 15 60.00 16
17 12203 Blue Nelson DeVries MRYC 15 13 [17] 16 17 61.00 17
18 7434 White Jack Deerin MRYC [19] 16 18 13 19 66.00 18
19 7884 Blue Edward Schaefer MRYC [21] 17 19 19 18 73.00 19
20 3022 White Aiden Bowman LYC [20] 20 20 18 16 74.00 20
21 16269 White Noah Macielag RHYC 13 18 [22/DNF] 22/DNF 22/DNS 75.00 21

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2013-2016
(2) Finishes in [brackets] denote throwouts
(3) Redress granted

Subdivision: Blue (10 boats) 

Pos Sail Subdivision Skipper Club Total
Points
Pos
1 19976 Blue Skylor Sweet NERYC 7.00 1
2 40 Blue Ellie Hasenberg MRYC 22.00 2
3 11556 Blue Graydon Dinsel NERYC 26.00 3
4 2 Blue Robert Shand NERYC 31.00 4
5 15345 Blue Paul Dyer, Jr. MRYC 40.00 5
6 18369 Blue Katie Yost MRYC 47.00 6
7 6735 Blue Alex Hergan NERYC 48.00 7
8 33 Blue Kiki Harris RHYC 51.00 8
9 12203 Blue Nelson DeVries MRYC 61.00 9
10 7884 Blue Edward Schaefer MRYC 73.00 10

Subdivision: Red (5 boats) 

Pos Sail Subdivision Skipper Club Total
Points
Pos
1 14590 Red Ian Ronald NERYC 10.00 1
2 4180 Red Chris Trentham NERYC 19.00 2
3 7529 Red Maxwell Hetherington-Young MRYC / Winchester BC 21.00 3
4 6966 Red Lauren ONeill NERYC 30.00 4
5 44 Red Will Cropper RHYC 60.00 5

Subdivision: White (6 boats) 

Pos Sail Subdivision Skipper Club Total
Points
Pos
1 8 White Thomas Sitzmann SSA 7.00 1
2 3021 White Bailey Fletcher LYC 37.00 2
3 3549 White Anna Lesher MRYC 46.00 3
4 7434 White Jack Deerin MRYC 66.00 4
5 3022 White Aiden Bowman LYC 74.00 5
6 16269 White Noah Macielag RHYC 75.00 6

 

Division: Opti Green (9 boats) 

Pos

Sail

Skipper

Club

O-1

O-2

O-3

O-4

O-5

O-6

O-7

O-8

O-9

Total
Points

Pos

1

8484

Nathan Jensen

NERYC

1

2

2

1

[4]

2

3

1

3

15.00

1

2

0

Lucien Pelsinski

RHYC

3

3

4

[5]

3

1

1

4

1

20.00

2

3

18996

Benny Hasenberg

MRYC

2

1

3

[8]

1

3

2

2

6

20.00

3

4

11532

Brooke Bogdan

NERYC

[10/DNS]

4

1

2

2

4

5

3

5

26.00

4

5

11

Jake Dinsel

NERYC

5

6

5

4

6

[7]

4

6

2

38.00

5

6

61018

Sean Swain

NERYC

4

[7]

6

3

7

5

6

5

4

40.00

6

7

1224

Finlay Proud

NERYC

6

5

[8]

6

5

6

7

7

7

49.00

7

8

7245

Henry Shriver

NERYC

7

[8]

7

7

8

8

8

8

8

61.00

8

9

302

Luca Miller

LYC

[10/DNC]

10/DNC

10/DNC

10/DNC

10/DNC

10/DNC

10/DNC

10/DNC

10/DNC

80.00

9

Race Committee: John Macielag (PRO), Stephanie Wagner (PRO), Scott Ranney (PRO), Heidi Usilton, John Ostrander, Alex Burton, Harry Murphey, Nate Ostrander, Lee Urbani, Rick Wasserbly, Buck Young, Rachel Wagner, Mike Joiner, Sara Gagalski, Mark Schneider, James Marshall, Sandy Sponar, Lance Williams, Karen Stonely, Heather Ransom, Annette May, Monica Trojnar

Scorer:  Connie Ranney

Thanks to all the Rock Hall Yacht Club and RHYCSS volunteers and staff and parents from all over the Chesapeake Bay who made this a successful, safe and fun Junior Regatta!