2014 Green Fleet Regatta

Rock Hall Yacht Club

July 31, 2014


Regatta results saved: Thursday, July 31, 2014 4:17:17 PM EDT

Division: C420 (4 boats) 

Pos Sail Skipper Crew Club C420-1 C420-2 C420-3 C420-4 C420-5 C420-6 Total
Points
Pos
1 6 Stephen Vigilante Lucas Fox BCSC 1 1 2 1 1 1 7.00 1
2 3733 William Sunkler Max Penders RHYC 4 3 1 4 3 2 17.00 2
3 3650 Stephen Cropper Will Cropper RHYC 3 2 4 2 2 4 17.00 3
4 2 Mikaela Farrugia Genevieve Schuh BCSC 2 4 3 3 4 3 19.00 4

Division: Opti Green Fleet (46 boats)

Pos Sail Skipper Crew Club O-1 O-2 O-3 O-4 O-5 O-6 Total
Points
Pos
1 15924 Willem DeSimone   TAYC 5 7 3 12 1 1 29.00 1
2 16269 Noah Macielag   RHYC 6 2 8 4 10 8 38.00 2
3 7245 Gavin Bogdan   NERYC 4 8 11 6 9 6 44.00 3
4 16001 mariana PARKINSON   TAYC 7 21 5 5 5 10 53.00 4
5 6735 Alex Hergan   NERYC 2 14 2 1 3 47/OCS 69.00 5
6 11618 Nicole Witter   TAYC 21 18 16 3 13 3 74.00 6
7 16191 Cole Ruiz   WRSC 19 4 12 16 12 11 74.00 7
8 19470 Liam Edgell   TAYC 11 20 15 7 8 16 77.00 8
9 11532 Hayes Peterson   TAYC 16 9 18 8 21 7 79.00 9
10 4925 Caroline Mckelvy   TAYC 10 10 7 18 15 23 83.00 10
11 18706 WILL DONALD   TAYC 25 47/DNF 4 2 4 2 84.00 11
12 6291 Lauren ONeill   NERYC 14 16 9 9 47/OCS 5 100.00 12
13 341 Evan Coleman   BCSC 9 12 23 13 14 29 100.00 13
14 11556 Graydon Dinsel   NERYC 33 15 17 15 6 15 101.00 14
15 14645 Paget Kellogg   TAYC 3 6 1 47/OCS 2 47/OCS 106.00 15
16 10615 Brandon Adamos   ESYCC 12 3 14 47/DNS 11 19 106.00 16
17 11255 Russell Delashmutt   TAYC 24 19 13 17 19 20 112.00 17
18 20618 Greta Schneider   TAYC 47/OCS 13 6 21 18 12 117.00 18
19 10586 Elizabeth Cottage   NERYC 47/DNC 47/DNS 10 10 7 4 125.00 19
20 13455 Charleston DeCain   ESYCC 15 23 20 20 26 21 125.00 20
21 5811 Hayden Gibbons-Neff   TAYC 47/DNC 17 22 11 17 14 128.00 21
22 8484 Brooke Bogdan   NERYC 27 27 24 14 20 18 130.00 22
23 16648 Joshua Suggs   CYC 20 24 30 30 24 17 145.00 23
24 3021 Bailey Fletcher   LYC 34 28 25 19 16 24 146.00 24
25 16647 Ole Singelstad   CYC 18 31 29 31 27 28 164.00 25
26 20615 Matthew Periconi   TAYC 47/DNC 47/DNS 19 22 23 9 167.00 26
27 3053 Jonathan Kelly   CYC 47/OCS 25 28 24 25 22 171.00 27
28 311 Jacob Grossman   BCSC 31 29 31 25 29 27 172.00 28
29 20616 Ava Arepally   TAYC 47/DNC 47/DNS 21 23 22 13 173.00 29
30 7028 Graham Richards   TAYC 26 26 27 27 47/DNS 26 179.00 30
31 5608 Aidan Flickinger   CYC 28 30 34 29 28 30 179.00 31
32 3022 Aiden Bowman   LYC 29 32 33 26 31 31 182.00 32
33 3 Peter Fyffe   MRYC 1 1 47/DNS 47/DNS 47/DNS 47/DNS 190.00 33
34 3549 Anna Lesher   MRYC 8 5 47/DNS 47/DNS 47/DNS 47/DNS 201.00 34
35 0 Jake Dinsel   NERYC 23 47/DNF 47/DSQ 32 30 25 204.00 35
36 7884 Edward Schaefer   MRYC 13 11 47/DNS 47/DNS 47/DNS 47/DNS 212.00 36
37 7 jesse link   CYC 47/DNF 47/DNF 32 28 32 32 218.00 37
38 12777 Catherine Langston   MRYC 17 22 47/DNS 47/DNS 47/DNS 47/DNS 227.00 38
39 10401 William Schmidt   CYC 22 47/DNF 35 34 47/DNS 47/DNS 232.00 39
40 261 Lilliana webb   NERYC 47/DNF 47/DNF 47/DNF 35 33 33 242.00 40
41 13139 Isabella Webb   NERYC 47/DNC 47/DNS 26 33 47/DNS 47/DNS 247.00 41
42 2847 Josh Schmidt   CYC 30 47/DNF 47/DNS 47/DNS 47/DNS 47/DNS 265.00 42
43 11555 Marco Nolasco   BCSC 32 47/DNF 47/DNS 47/DNS 47/DNS 47/DNS 267.00 43
44T 8 Eliza Ryan   NERYC 47/DNS 47/DNS 47/DNS 47/DNS 47/DNS 47/DNS 282.00T 44T
44T 1157 Henry Shriver   NERYC 47/DNS 47/DNS 47/DNS 47/DNS 47/DNS 47/DNS 282.00T 44T
44T 3580 James Cottage   NERYC 47/DNC 47/DNS 47/DNS 47/DNS 47/DNS 47/DNS 282.00T 44T

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2013-2016

Information is provisional and subject to modification

Principal Race Officer: Scott Ranney, Dave Aspery; Scoring:  Connie Ranney

 

Thanks so much to Coach David Aspery for our morning clinic & coaching the C420s.

Also thanks to RHYC staff and all the volunteers and coaches & parents who made this regatta a success for these junior sailors!