Down River Race

74th Annual Race 12nm from CRY&CC to RHYC
June 10, 2011

NOTE:  As the sailors know, there was chaos on the Finish line as tight groups drifted across
with a downwind finish.  Time or even presence of some boats could not be determined.   
The results show only boats recorded.  If you are not listed but know your position, let us know, via email regattas@rockhallyachtclub.org

 

Order of Finish Results
      ELAPSED TIMES SHOWN      
             
Order Boat    (mmmss) decimal   Corrected
of Fin Type Sail # Finish Time minutes PHRF Time
1 A-Cat 235 25813 258.217 68.8 375.315
2 Ches 20 26 25922 259.367 90.3 287.228
3 Hobie 18 9458 26134 261.567 76.8 340.582
4 A-Cat 173 26140 261.667 68.8 380.329
5 Rebel 4119 26204 262.067 96.2 272.419
6 Prindle 19 86 26211 262.183 71.7 365.667
7 A-Cat 108 26214 262.233 68.8 381.153
8 Sunfish 77318 26218 262.300 99.6 263.353
9 Ches 20 49 26222 262.367 90.3 290.550
10 Ches 20 203 26222 262.367 90.3 290.550
11 A-cat 290 26229 262.483 68.8 381.516
12 Wayfarer 864 26312 263.200 94 280.000
13 Wayfarer 1066 26323 263.383 94 280.195
14 Wayfarer 3854 26330 263.500 94 280.319
15 Wayfarer 8705 26340 263.667 94 280.496
16 Comet 4077 27308 273.133 95.2 286.905
17 Laser 46761 27330 273.500 93.7 291.889
18 Windmill(3247) 5400 28010 280.167 92.9 301.579
             
Not shown on finish list          
  A-Cat 3 Bruce Nowak      
  Laser 38 Steve Adams      
  A-Cat 136 Chris Bolton      
  A-Cat 268 Andrew Burdette      
Times not shown on finish list        
  Rebel 4182 Bill Selick James Labate    
  Rebel 4162 Neil Robb      
  Rebel 4184 Robert Zimmer Jeannette Zimmer    
  Windmill  5187 Scott Ranney Joe Manley    
  Rebel 1593 Jack Roe Bob Reinhartsen    
  Ches 20 32 Carole McCullough Barbra Hall    
 

Corrected Results USING Portsmouth HANDICAPS

  Corrected Place Boat Skipper Crew
Sail # Time Corrected Type    
77318 263.353 1 Sunfish Ed Wagman  
4119 272.419 2 Rebel Daniel Leon Albert Leon
864 280.000 3 Wayfarer Tony Krauss Hank Bettschling
1066 280.195 4 Wayfarer Jim Hefferman Mark Hefferman
3854 280.319 5 Wayfarer Al Schonborn Hans Gottschling
8705 280.496 6 Wayfarer Frank Pedersen Sarah Pedersen
4077 286.905 7 Comet n.a.  
26 287.228 8 Ches 20 Ted Weihe Jamie
49 290.550 9 Ches 20 Clayton Taylor  
203 290.550 10 Ches 20 Gerhard Klose Carol Niemand
46761 291.889 11 Laser Dotty Holoubek  
5400 301.579 12 Windmill(3247) Dyer Harris Jim Georgeson
9458 340.582 13 Hobie 18 John Macielag Noah Macielag
86 365.667 14 Prindle 19 Harry Murphy Will Powell
235 375.315 15 A-Cat Joe Sparks  
173 380.329 16 A-Cat Rob Gruber  
108 381.153 17 A-Cat Bob Orr  
290 381.516 18 A-cat Clayton Taylor  
           
Not shown on finish list        
  A-Cat 3 Bruce Nowak    
  Laser 38 Steve Adams    
  A-Cat 136 Chris Bolton    
  A-Cat 268 Andrew Burdette    
Times not shown on finish list      
  Rebel 4182 Bill Selick James Labate  
  Rebel 4162 Neil Robb    
  Rebel 4184 Robert Zimmer Jeannette Zimmer  
  Windmill  5187 Scott Ranney Joe Manley  
  Rebel 1593 Jack Roe Bob Reinhartsen  
  Ches 20 32 Carole McCullough Barbra Hall  

Award winners:

Collins Cup - Corrected time
    1st    Ed Wagman in a Sunfish
    2nd   Scott Ranney and Joe Manley in a Windmill
    3rd    Dan Leon and Albert Leon in a Rebel

Strong Austin - First Rock Hall Yacht Club boat
    John and Noah Macielag in a Hobie 18

Sonny Usilton Memorial - Elapsed time
    Joe Sparks in an A-Cat

Windmill Fleet 82 - First Windmill
    Scott Ranney and Joe Manley

Thanks to Chip Lieber and Mike Macielag and the rest of the RHYC race committee for running a very successful regatta and keeping the tradition going!


http://www.rockhallyachtclub.org/regatta.htm