Hobie Div 11 Regatta

Rock Hall Yacht Club
September 25-26, 2010

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Sunday, September 26, 2010 3:05:07 PM EDT

( Entries=24)

Division: Hobie 16 (9 boats)

Pos Sail   Skipper   Crew   Club      1         2         3         4         5         6         7      Total
 Points 
Pos
1   110260   Wally Myers   Christa Hankins   Fleet 24   3   2   2   1   1   1   [4]   10.00   1
2   46   Mark Modderman   Grace Modderman   SHBCC Fleet 250   1   4   1   [9]   3   2   1   12.00   2
3   110236   Bill Kast   George Miscannon   Fleet 416   2   1   4   4   4   [9]   3   18.00   3
4   335   Jim Glanden   Niki Laporta   Fleet 54   5   [8]   3   5   5   4   5   27.00   4
5   110266   Rich McVeigh   Carol Hik   Fleet 416   [7]   6   6   3   2   6   6   29.00   5
6   67   Kenneth Hilk   Tina Pastoor   Rehoboth Bay Sailing Assoc.   6   [9]   8   6   6   3   2   31.00   6
7   33   Jamie Flanigan   Mike Gorman   Fleet 54   8   7   5   2   [10/DNS]   5   7   34.00   7
8   107665   Ryan Flanigan   Ian Mueller   Fleet 54   4   5   [9]   7   7   7   8   38.00   8
9   102773   Daniel Litten   Barb Litten   Fleet 54   [9]   3   7   8   8   8   9   43.00   9

Subdivision: H16 (7 boats)

Pos Sail   Skipper   Crew   Club      1         2         3         4         5         6         7      Total
 Points 
Pos
1   110260   Wally Myers   Christa Hankins   Fleet 24   3   2   2   1   1   1   [4]   10.00   1
2   46   Mark Modderman   Grace Modderman   SHBCC Fleet 250   1   4   1   [9]   3   2   1   12.00   2
3   110236   Bill Kast   George Miscannon   Fleet 416   2   1   4   4   4   [9]   3   18.00   3
4   335   Jim Glanden   Niki Laporta   Fleet 54   5   [8]   3   5   5   4   5   27.00   4
5   110266   Rich McVeigh   Carol Hik   Fleet 416   [7]   6   6   3   2   6   6   29.00   5
6   67   Kenneth Hilk   Tina Pastoor   Rehoboth Bay Sailing Assoc.   6   [9]   8   6   6   3   2   31.00   6
7   102773   Daniel Litten   Barb Litten   Fleet 54   [9]   3   7   8   8   8   9   43.00   7

Subdivision: H16 YOUTH (2 boats)

Pos Sail   Skipper   Crew   Club      1         2         3         4         5         6         7      Total
 Points 
Pos
1   33   Jamie Flanigan   Mike Gorman   Fleet 54   8   7   5   2   [10/DNS]   5   7   34.00   1
2   107665   Ryan Flanigan   Ian Mueller   Fleet 54   4   5   [9]   7   7   7   8   38.00   2

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Finishes in [brackets] denote throwouts

 

Division: Hobie 17 (7 boats)

Pos Sail   Skipper   Crew   Club      1         2         3         4         5         6         7      Total
 Points 
Pos
1   6649   Gerard Blom       Fleet 416   2   2   1   1   1   1   [8/DNS]   8.00   1
2   6442   Kent Smith       Fleet 416   1   [4]   3   4   2   3   1   14.00   2
3   6191   Byron Frey       Fleet 443   [8/DNS]   1   5   3   4   2   3   18.00   3
4   6651   Michael Love       RDCC / Hobie Fleet 416   5   [6]   4   5   3   4   2   23.00   4
5   5639   Rob Wagner       Fleet 443   3   5   2   2   [8/DNS]   8/DNS   8/DNS   28.00   5
6   316   Paul Scholtyssen       Fleet 416   4   3   [8/DNF]   8/DNF   8/DNS   8/DNS   8/DNS   39.00   6
7   6212   Tom Burnley       Fleet 416   6   7   [8/OCS]   6   8/DNS   8/DNS   8/DNS   43.00   7

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Finishes in [brackets] denote throwouts

 

Division: Hobie 18 (8 boats)

Pos Sail   Skipper   Crew   Club      1         2         3         4         5         6         7      Total
 Points 
Pos
1   16984   Stephen Myer   Lauren Sarnecky   Fleet 416   1   1   [2]   2   1   1   1   7.00   1
2   17013   George Kuney   Susan Bloomgarden   CRYC & Fleet 416   [3]   2   1   3   2   3   2   13.00   2
3   17015   Jim Doty, Jr   Barbie Doty   RBSA   2   4   [6]   4   3   4   3   20.00   3
4   16761   David Raughley   Morgan Miller   Rehoboth Bay Sailing Assoc.   4   3   3   [5]   4   2   5   21.00   4
5   1 /0   Daniel Flanigan   Ellis Kent   Fleet 54   [5]   5   4   1   5   5   4   24.00   5
6   9458   Harry Murphey   Kate Ranney   RHYC   6   6   5   6   6   [9/DNS]   9/DNS   38.00   6
7   8453   Ron LaPorta   Ronald LaPorta, Jr.   Fleet 443   7   [8]   8   7   8   7   6   43.00   7
8   4854   John Latimer   Ryan Latimer   Fleet 416   8   7   7   8   7   6   [9/DNS]   43.00   8

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Finishes in [brackets] denote throwouts

Information is provisional and subject to modification


Principal Race Officer: John Macielag

Thank you to all land and water-based race committee!


Version 5.1.04: Regatta scoring by JavaScore, an Open Source project available at http://www.gromurph.org/javascore