Down River Race

73rd Annual Race 12nm from CRY&CC to RHYC
June 11, 2010

Order of Finish Results
  ENTRANT Sail No.    Boat Type PN HR MIN SEC Dec.Time Finish    
1 Godbey 200   A-cat 72.9 3 3 20 3.05556 1    
2 Sparks 235   A-2 72.9 3 6 12 3.10333 2    
3 Bolton 136   A-cat 72.9 3 8 27 3.14083 3    
4 Mills 212   F-16 69 3 19 42 3.32833 4    
5 Price 13   A-Scow 63.2 3 24 35 3.40972 5    
6 Taylor 49   C-20 90 3 24 52 3.41444 6 OCS  
7 Kuney 17013   H-18 76.8 3 31 5 3.51806 7    
8 McCullough 32   C-20 90 3 34 39 3.5775 8    
9 Bauer 885   Highlander 87.8 3 36 55 3.61528 9    
10 Blomquist 302   C-20 90 3 43 50 3.73056 10    
11 Macielag 9458   H-18 78/6 4 3 30 4.05833 11    
12 Novak 3   Rebel 96.2 4 18 35 4.30972 12    
13 Selick 4182   Rebel 96.2 4 20 35 4.34306 13    
14 Vogel 3914   Rebel 96.2 4 22 20 4.37222 14    
15 Zimmer 4184   Rebel 96.2 4 30 18 4.505 15    
16 Hefferman 2458   Wayfarer 94 4 30 40 4.51111 16    
17 Krauss 4105   Wayfarer 94 4 30 58 4.51611 17    
18 Washburn 4186   Rebel 96.2 4 31 7 4.51861 18    
19 Schonborn 3854   Wayfarer 94 4 31 19 4.52194 19
 
 
20 Robb 4162   Rebel 96.2 4 31 21 4.5225 20    
21 Peterson 4270   Wayfarer 94 4 33 46 4.56278 21    
22 Wood 2087   Comet 95.2 4 35 4 4.58444 22 Time  Limit (per SI)
23 Roe 1593   Rebel 96.2 4 36 27 4.6075 23    
24 Dudley 4131   Comet 95.2 4 38 40 4.64444 24    
25 Murphy 86   Prindle 19 71.7 4 42 31 4.70861 25    
26 Wagman 15426   Laser 93.7 4 45 30 4.75833 26    
27 Donne 555   Wayfarer 94 4 57 20 4.95556 27    
28 Williams 14068   Lightning 92.6 4 58 26 4.97389 28    
29 Ranney 5187   Windmill 92.6 4 59 28 4.99111 29    
30 Georgeson 5400   Windmill 92.6 4 59 54 4.99833 30    
31 Mangos 5180   Flying Scot 92.1 5 11 36 5.19333 31    
                         
32 Schut 19   Express 19           DNF    
33 Noble 5310   Windmill           DNF    
34 Burnley 6212   Hobie 17           DNF    
35 Kelly     Peason22           DNF    
36 Armiger     I14           DNF    
37 Roth 3973   Comet           DNF    
38 Martin 1613   Mariner           DNF    
 

Corrected Results USING Portsmouth HANDICAPS

  ENTRANT Sail No.    Boat Type PN HR MIN SEC Dec.Time Corrected Finish  
1 McCullough 32   C-20 90 3 34 39 3.5775 3.98 1  
2 Bauer 885   Highlander 87.8 3 36 55 3.61528 4.12 2  
3 Blomquist 302   C-20 90 3 43 50 3.73056 4.15 3  
4 Godbey 200   A-cat 72.9 3 3 20 3.05556 4.19 4  
5 Sparks 235   A-2 72.9 3 6 12 3.10333 4.26 5  
6 Bolton 136   A-cat 72.9 3 8 27 3.14083 4.31 6  
7 Novak 3   Rebel 96.2 4 18 35 4.30972 4.48 7  
8 Selick 4182   Rebel 96.2 4 20 35 4.34306 4.51 8  
9 Vogel 3914   Rebel 96.2 4 22 20 4.37222 4.54 9  
10 Kuney 17013   H-18 76.8 3 31 5 3.51806 4.58 10  
11 Zimmer 4184   Rebel 96.2 4 30 18 4.505 4.68 11  
12 Washburn 4186   Rebel 96.2 4 31 7 4.51861 4.70 12  
13 Robb 4162   Rebel 96.2 4 31 21 4.5225 4.70 13  
14 Roe 1593   Rebel 96.2 4 36 27 4.6075 4.79 14  
15 Hefferman 2458   Wayfarer 94 4 30 40 4.51111 4.80 15  
16 Krauss 4105   Wayfarer 94 4 30 58 4.51611 4.80 16  
17 Schonborn 3854   Wayfarer 94 4 31 19 4.52194 4.81 17  
18 Wood 2087   Comet 95.2 4 35 4 4.58444 4.82 18  
19 Mills 212   F-16 69 3 19 42 3.32833 4.82 19  
20 Peterson 4270   Wayfarer 94 4 33 46 4.56278 4.85 20  
21 Dudley 4131   Comet 95.2 4 38 40 4.64444 4.88 21  
22 Wagman 15426   Laser 93.7 4 45 30 4.75833 5.08 22  
23 Macielag 9458   H-18 78.6 4 3 30 4.05833 5.16 23  
24 Donne 555   Wayfarer 94 4 57 20 4.95556 5.27 24  
25 Williams 14068   Lightning 92.6 4 58 26 4.97389 5.37 25  
26 Ranney 5187   Windmill 92.6 4 59 28 4.99111 5.39 26  
27 Price 13   A-Scow 63.2 3 24 35 3.40972 5.40 27  
28 Georgeson 5400   Windmill 92.6 4 59 54 4.99833 5.40 28  
29 Mangos 5180   Flying Scot 92.1 5 11 36 5.19333 5.64 29  
30 Murphy 86   Prindle 19 71.7 4 42 31 4.70861 6.57 30  
31 Taylor 49   C-20 90 3 24 52 3.41444 OCS (3.79) 31 OCS
                         
32 Schut 19   Express 19             DNF  
33 Noble 5310   Windmill             DNF  
34 Burnley 6212   Hobie 17             DNF  
35 Kelly     Peason22             DNF  
36 Armiger     I14             DNF  
37 Roth 3973   Comet             DNF  
38 Martin 1613   Mariner             DNF  

Award winners:

Collins Cup - Corrected time
    1st    Carole McCullough, Tab Tesnall, Barbra Hall in a Chesapeake 20
    2nd    Harold Bauer in a Highlander
    3rd    Bob Blomquist in a Chesapeake 20

Strong Austin - First Rock Hall Yacht Club boat
    John and Noah Macielag in a Hobie 18

Sonny Usilton Memorial - Elapsed time
    James Godbey in an A-Cat

Windmill Fleet 82 - First Windmill
    Scott Ranney and Joe Manley

 


http://www.rockhallyachtclub.org/regatta.htm