logo          RHYC One-Design Regatta
June 20 - 21, 2009

Information is provisional and subject to modification

Division: Comet (18 boats)

Pos Sail Skipper Crew Club Com 1 Com 2 Com 3 Com 4 Total
Points
Pos
1 4099 Talbott Ingram Lee Ingram Shrewsbury Sailing & Yacht Club 1 [2] 1 1 3.00 1
2 4127 Rupert Bailey Emily Rodgers West End,Sailboat Club-Bermuda [2] 1 2 2 5.00 2
3 41 Richard Harmon Judy Harmon Leatherlips Yacht Club 3 [4] 3 3 9.00 3
4 4104 Jim Brinkman Pete Moller Shrewsbury Sailing & Yacht Club 4 3 4 [5] 11.00 4
5 4043 Chris Price Geoff PSA [7] 5 5 4 14.00 5
6 4020 Tim Paris John Paris Miles River Yacht Club [19/DNF] 6 6 6 18.00 6
7 3969 Tim Godlee Ian Godlee MRYC 5 [19/DNS] 19/DNS 19/DNS 43.00 7
8 4061 Jim Widdis Betsy Kulman SSYC 6 [19/DNS] 19/DNS 19/DNS 44.00 8
9 4131 Wick Dudley Sandy Westphal SSA 8 [19/DNS] 19/DNS 19/DNS 46.00 9
10 4046 Sandy Downes Lena Stevens Corsica River 9 [19/DNS] 19/DNS 19/DNS 47.00 10
11 3854 Monty Baker Dick Kelly Corsica River Yacht Club 10 [19/DNS] 19/DNS 19/DNS 48.00 11
12 4047 William Turner Emily/Abby Turner CRYC 11 [19/DNS] 19/DNS 19/DNS 49.00 12
13 3864 Ridgely Kelly Peter Tasi CRYC 12 [19/DNS] 19/DNS 19/DNS 50.00 13
14T 2908 Wick Dudley Cindy Huffaker CRYC [19/DNF] 19/DNS 19/DNS 19/DNS 57.00T 14T
14T 3470 Frank Gerber Bob Gerber Corsica River Yacht Club [19/DNF] 19/DNS 19/DNS 19/DNS 57.00T 14T
14T 3973 Charles Roth Rachel Cording CRYC [19/DNF] 19/DNS 19/DNS 19/DNS 57.00T 14T
14T 4038 Terry Jackson Barbara Jackson SSA [19/DNF] 19/DNS 19/DNS 19/DNS 57.00T 14T
14T 4117 Bradley Meade . Rodgers Unaffiliated [19/DNF] 19/DNS 19/DNS 19/DNS 57.00T 14T

Division: Laser (8 boats)

Pos Sail Skipper Club Las 1 Las 3 Las 3 Las 4 Total
Points
Pos
1 184383 Chris Legg . [1] 1 1 1 3.00 1
2 180529 George Lewis RHYC 3 2 2 [9/DNS] 7.00 2
3 152999 Bill Kast . [4] 3 3 2 8.00 3
4 175892 Jacob Donkersloot PRSA [7] 4 4 3 11.00 4
5 188702 Roger Link West River Sailing Club 2 [9/DNS] 9/DNS 9/DNS 20.00 5
6 102142 Margaret Podlich . 5 [9/DNS] 9/DNS 9/DNS 23.00 6
7 150083 Dick White . 6 [9/DNS] 9/DNS 9/DNS 24.00 7
8 20014 Tom Fulton RHYC [9/DNS] 9/DNS 9/DNS 9/DNS 27.00 8

Division: Windmill (11 boats)

Pos Sail Skipper Crew Club WM 1 WM 2 WM 3 WM 4 Total
Points
Pos
1 3886 Lon Ethington Meg Gimmi Cooper River 1 1 [3] 1 3.00 1
2 4953 Bill Blanton Chesa Blanton-Haizzis . [12/DNF] 2 2 2 6.00 2
3 5586 Christina Chauvenet Allen Chauvenet Windmill Class Association 2 [4] 1 4 7.00 3
4 4525 George Kuney Susan Bloomgarden CRYC [7] 3 4 3 10.00 4
5 2793 Erik Arnesen Lars Arnesen . [8] 6 5 5 16.00 5
6 3800 Carroll Sparwasser Jeremy Hopkins PSA 3 5 [12/DNS] 12/DNS 20.00 6
7 4500 Roy Sherman Dylan Heim lloyd Harbor Yacht Club 4 [12/DNS] 12/DNS 12/DNS 28.00 7
8 3524 Ralph Sponar III Sandy Sponar PSA / Windmill class 5 [12/DNS] 12/DNS 12/DNS 29.00 8
9 5400 Dyer Harris Jim Georgeson RHYC 6 [12/DNS] 12/DNS 12/DNS 30.00 9
10 3064 John Coleman Allie Coleman . 9 [12/DNS] 12/DNS 12/DNS 33.00 10
11 5310 Ken Noble Jack Noble RHYC [12/DNF] 12/DNS 12/DNS 12/DNS 36.00 11

Principal Race Officer, Course B: Lee Urbani


A cat Fleet

  Rank Fleet SailNo HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
  1 A cat usa 267 Tony Arends .. WRSC (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 4.0
  2 A cat 135 Tracy Oliver .. CYGC 3.0 3.0 (6.0) 2.0 2.0 16.0 10.0
  3 A cat 263 Kevin Baum .. fleet 32 4.0 2.0 2.0 4.0 (14.0) 26.0 12.0
  4 A cat USA 223 Mark Skeels .. Lake Hopatcong yacht Club 6.0 (7.0) 3.0 3.0 4.0 23.0 16.0
  5 A cat USA 215 George Saunders .. WRSC (5.0) 5.0 5.0 5.0 3.0 23.0 18.0
  6 A cat USA 235 Joe Sparks .. None 7.0 (9.0) 8.0 7.0 6.0 37.0 28.0
  7 A cat 226 Tim Llewellyn .. WRSC 2.0 6.0 7.0 (14.0) 14.0 43.0 29.0
  8 A cat 823 David Taylor .. David Taylor 10.0 10.0 (14.0) 8.0 7.0 49.0 35.0
  9 A cat USA 289 Sean Miller .. WRSC (14.0) 14.0 14.0 6.0 5.0 53.0 39.0
  10 A cat 146 Mark Schneider .. CRAC 8.0 4.0 (14.0) 14.0 14.0 54.0 40.0
  11 A cat USA 108 Bob Orr .. WRSC 9.0 8.0 (14.0) 14.0 14.0 59.0 45.0
  12 A cat 193 Christopher Brown .. WRSC (14.0) 14.0 4.0 14.0 14.0 60.0 46.0
  13 A cat usa124 christopher Ford .. WRSC 11.0 (14.0) 14.0 14.0 14.0 67.0 53.0

 

Open Catamaran Fleet

  Rank Fleet SailNo HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
  1 Open 102773 Wally Myers Ellis Kent Hobie Fleet 24 1.0 1.0 1.0 (2.0) 2.0 7.0 5.0
  2 Open 104458 K. Lynn Myers Janet Payne Hobie Fleet 24 2.0 3.0 3.0 1.0 (12.0) 21.0 9.0
  3 Open 335 Jim Glanden Ryan Flanigan Hobie Fleet 54 (3.0) 2.0 2.0 3.0 3.0 13.0 10.0
  4 Open 107665 James Flanigan Mike Gorman Hobie Fleet 54 4.0 4.0 4.0 (5.0) 1.0 18.0 13.0
  5 Open 16985 Jim Doty Barbie Doty Rehoboth Bay Sailing Association 5.0 (12.0) 12.0 4.0 5.0 38.0 26.0
  6 Open 110407 Dallas Carson Hailey and Dallas WRCRA 9.0 (12.0) 6.0 8.0 4.0 39.0 27.0
  7 Open 10766 Daniel L itten Barbara Litten fleet 54 11.0 5.0 5.0 7.0 (12.0) 40.0 28.0
  8 Open 104504 Bill Wilkerson Jack & Nate.   6.0 (12.0) 12.0 6.0 12.0 48.0 36.0
  9 Open 108046 Paul Scholtyssek Ron LaPorta Hobie Fleet 416 7.0 6.0 (12.0) 12.0 12.0 49.0 37.0
  10 Open cataholula 1 Keith Strasser Marie Strasser psra and div11-54 8.0 (12.0) 12.0 12.0 12.0 56.0 44.0
  11 Open 9458 Harry Murphey Megan Murphey-Donovin RHYC 10.0 (12.0) 12.0 12.0 12.0 58.0 46.0

 

F 16 Fleet

  Rank Fleet SailNo HelmName Club R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
  1 F 16 USA 276 Constantine Seremetis WRSC (2.0) 1.0 2.0 2.0 1.0 8.0 6.0
  2 F 16 USA 137 Eric Witte US Sailing (3.0) 3.0 1.0 1.0 2.0 10.0 7.0
  3 F 16 733 Ed Mills WRSC 1.0 4.0 (6.0) 6.0 6.0 23.0 17.0
  4 F 16 5 John McLaughlin WRSC/WRCRA/CRAC/Fleet 54 4.0 2.0 (6.0) 6.0 6.0 24.0 18.0
  5 F 16 8 William Hathaway WRSC (6.0) 5.0 6.0 6.0 6.0 29.0 23.0

 

Hampton Fleet

  Rank Fleet SailNo HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 Total Nett
  1 Hampton 514 Charles McCoy jr .. . (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
  2 Hampton 706 Ian Twinn Dany Vardi PRSA (2.0) 2.0 2.0 2.0 8.0 6.0
  3 Hampton 710 Tom Ballantine Jocelyn Ballantine . 3.0 (5.0) 5.0 5.0 18.0 13.0
  4 Hampton 724 Ed Cassidy Laura Cassidy . (5.0) 5.0 5.0 5.0 20.0 15.0

 

Hobie 14 Fleet

  Rank Fleet SailNo HelmName Club R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
  1 Hobie 14 52279 Randy Payne none (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 4.0
  2 Hobie 14 25508 Tyler Myers Hobie Fleet 24 1.0 2.0 2.0 (3.0) 2.0 10.0 7.0
  3 Hobie 14 63085 Ron LaPorta LaPorta Hobie Fleet 443 - Division 11 4.0 (5.0) 4.0 2.0 4.0 19.0 14.0
  4 Hobie 14 63091 Daniel Flanigan Hobie Fleet 54 3.0 3.0 (5.0) 5.0 3.0 19.0 14.0
  5 Hobie 14 3318 Christopher Begrow Hobie Fleet 416 (5.0) 4.0 3.0 4.0 5.0 21.0 16.0

 

PRO, Course A: John Macielag
Score Keeper: Connie Ranney & Mark Schneider
Finish Boat: Max and Mary Ann Ruehrmand