Lightning Atlantic Coast Championship

                                July 26-27, 2008

Series Standing - 5 races scored

Information is Final
Regatta results saved: Sunday, July 27, 2008 2:07:18 PM EDT

Division: Lightning (37 boats) (top)

Pos Sail   Skipper   Crew   Club      1         2         3         4         5      Total
 Points 
Pos
1   15355   David Starck   Scott Ikle/Ellen Starck   Buffalo Canoe Club   1   1   2   2   6   12.00   1
2   15353   Allan Terhune, Jr   Katie Terhune/Meg Muller   Eastport YC   7   3   4   3   2   19.00   2
3   15151   Geoff Becker   Dan Rabin/John Loe   Severn Sailing Association   15   2   1   6   1   25.00   3
4   15381   William Fastiggi   Suzy Coburn/Kolby Kroger   Mallets Bay Boat Club   3   11   3   9   5   31.00   4
5   14719   William Bogardus   Jarrett Lynn/Alyson Villano   Metedeconk River Yacht Club   4   13   7   4   9   37.00   5
6   14548   Jonathan Guth   Peter Rich/Martin Hermida   Severn Sailing Association   2   4   9   7   16   38.00   6
7   15345   John Faus   Clay Shaner/Paul Whitesides   Barnegat Light YC   5   10   5   8   10   38.00   7
8   15240   Stephen Constants   Mike Constants/Dave Constants   SSA   13   9   11   5   4   42.00   8
9   15356   William Brown   Ian Donahue/Dan Gilman   Barnegat Light Yacht Club   10   6   25   18   11   70.00   9
10   15385   Peter Denton   John Townsend/Sarah Pramik   Riverton Yacht Club   14   16   8   25   12   75.00   10
11   15171   Josh Goldman   Ian Gill/Sarah Paisley   Cedar Point   17   12   24   19   7   79.00   11
12   15154   Mark Schneider   Ashley Schneider/Evan Swartley   Riverton Yacht Club   9   5   38/DNC   15   13   80.00   12
13   14684   Bill Johns   Ryan Smith/Gui Castelao   CGSC Miami FL   12   17   20   11   20   80.00   13
14   15057   Morely Flynn   Matt Franzek/Beth Brown   Fort Schuyler Yacht Club   26   7   12   13   24   82.00   14
15   15234   Justin Coplan   Ellie Turk/Fiona Gordon   Nyack Boat Club   23   20   19   12   8   82.00   15
16   14821   Ched Proctor   Jay Muehler/Austin Schaeffer   Cedar Point Yacht Club   6   37   38/DNF   1   3   85.00   16
17   14866   Bill Mauk   Charlie Proctor/Gary Hoffer   Coral Reef YC   16   15   10   29   17   87.00   17
18   15189   Clinton Hayes   Tyler Baeder/Steven Widdis   East Greenwich   21   24   6   14   27   92.00   18
19   15060   Heather Rowe-Ambrose   Tim Ambrose/Tristam Wallace   Malletts Bay Boat Club   27   18   22   10   15   92.00   19
20   14044   Charles Wardwell   Collin Bedell/Sarah Evans   Fishing Bay Yacht Club   11   21   21   23   18   94.00   20
21   14888   Bob Sengstacken   Mino Tsutsui/Daniel Zitin   nyack boat club   20   19   15   27   14   95.00   21
22   15367   George Harrington   Art Guerrera/Christian Thomson   Monmouth Boat Club   18   8   13   30   28   97.00   22
23   15132   Brian Gibbs   Mike Boardman/Beth Holland   Fleet 121   24   14   23   17   21   99.00   23
24   14073   Gary Hurban   Mike Carney/-   Eastport Yacht Club   8   28   18   21   30   105.00   24
25   14940   Craig Cobbum   Jenn Millar/Batton Kennon   -   19   22   14   28   23   106.00   25
26   15310   robert E Harkrider, Jr   Ellie Stone/Collin Lineham   augusta sailing club   22   25   16   26   22   111.00   26
27   15093   Joan Hurban   Judy Hanlon/Guy Tawney   Eastport Yacht Club   28   27   26   31   19   131.00   27
28   15142   Nabeel Alsalam   Scott Bradford/Alan Rukin   Potomac River Sailing Association   25   23   38/DNF   20   25   131.00   28
29   14942   Richard Moyer   Helen Moyer/Mike Rabbets   Riverton   30   30   17   34   26   137.00   29
30   15103   Nick Farina   Ian McKenzie/Jenii Bernet   Denver Sailing Association   32   36   28   16   29   141.00   30
31   14074   Trevor Prior   Ken Brenner/Jen Goldstein   Susquehanna Yacht Club   36   26   27   24   31   144.00   31
32   14008   Charles Parry   Steve Mathis/Glenn Ross   Rock Hall Yacht club   33   33   29   22   33   150.00   32
33   7603   Robert Astrove   Billy Astrove/Michael Brown   PRSA   34   29   38/DNC   32   38/DNF   171.00   33
34   14699   Allan Crew   Mike McCourt/Austin Neuman   Riverton YC   31   32   38/DNC   33   38/DNC   172.00   34
35   14525   John Bates   Barb Hill/Mel Keen   SYC   29   31   38/DNF   38/DNC   38/DNC   174.00   35
36   14276   Dale Barney   Cole Barney/Aaron Freeman   Monmouth Boat Club   35   34   38/DNC   35   32   174.00   36
37   15232   Robert Hall   James Nardozzi/Ed Salva   Lake Wallenpaupack Yacht Club   37   35   38/DNC   36   34   180.00   37

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008

Information is Final


Principal Race Officer: Bob Frey

Version 5.1.04: Regatta scoring by JavaScore, an Open Source project available at http://www.gromurph.org/javascore