RHYC Junior One-Design Regatta

                     June 26, 2008

Series Standing - 18 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Friday, June 27, 2008 11:19:48 AM EDT

( Entries=49) C420 | Laser Radial | Opti | Opti B | Opti R | Opti W | Opti Green

Division: C420 (3 boats) (top)

Pos Sail   CBYRA   Skipper   Crew   Club     C420-1       C420-2       C420-3       C420-4       C420-5     Total
 Points 
Pos
1   450   200867   Jonathan Clarke   Carter Saunders   TAYC   1   1   1   1   1   5.00   1
2   2879   150312   Bruce Helmly III   Liam Helmly   TAYC   3   2   2   2   2   11.00   2
3   1375   112873   Rebecca Leffingwell   Jaya Robillard   TAYC   2   3   3   3   3   14.00   3

Division: Laser Radial (13 boats) (top)

Pos Sail   CBYRA   Skipper   Crew   Club     Laser1       Laser2       Laser3       Laser4       Laser5     Total
 Points 
Pos
1   173711   .   Henry Hartge       TAYC   1   1   1   6   3   12.00   1
2   87801   .   Michael Gorman       BCSC   2   5   4   1   2   14.00   2
3   105201   112492   Matt Rajacich       TAYC   7   2   5   2   6   22.00   3
4   169536   113116   Kate Ranney       RHYC   5   6   7   4   1   23.00   4
5   171633   .   Michael Mason       TAYC   6   4   3   7   5   25.00   5
6   190442   .   Bryan Doherty       BCSC   4   8   9   8   4   33.00   6
7   176087   113156   Matthew Good       Glenmar   8   10   2   5   9   34.00   7
8   RH 1   .   Steve Mathis       RHYC   10   9   6   3   7   35.00   8
9   169588   119729   RJ Bay       SSA   3   3   14/DNF   14/DNF   12   46.00   9
10   115611   150432   Morris Lewis       MRYC   11   7   8   10   10   46.00   10
11   184647   .   Gabe Watson       BCSC   9   11   10   9   8   47.00   11
12   153375   .   Megan Donivin       RHYC   12   12   11   11   11   57.00   12
13   RH 1   .   Julian Stickley       RHYC   13   13   12   12   13   63.00   13

Division: Opti (24 boats) (top)

Pos Sail   CBYRA   Skipper   Crew   Club     Opti-RWB1       Opti-RWB2       Opti-RWB3       Opti-RWB4       Opti-RWB5       Opti-RWB6     Total
 Points 
Pos
1   15787   113117   Adam Brylske       GSA   2   1   5   1   2   1   12.00   1
2   10513   150346   Michael Dufour       TAYC   14   2   1   5   1   4   27.00   2
3   5436   150421   Fraser Hood       TAYC   5   11   13   2   3   5   39.00   3
4   12022   112861   Hannah Schmidt       MRYC   4   14   14   3   7   8   50.00   4
5   10641   .   John Heckler       MRYC   6   5   2   4   20   15   52.00   5
6   16001   112872   Mariah Leffingwell       TAYC   3   12   10   10   8   12   55.00   6
7   11017   150005   Jack Raesner       GSA   7   8   12   9   17   3   56.00   7
8   12924   112806   Hayley Crowder       TAYC   11   13   9   11   6   7   57.00   8
9   16024   .   Tyler Smallwood       MRYC   13   3   4   8   14   16   58.00   9
10   16400   200516   Patrick Firth       TAYC   9   7   11   15   10   11   63.00   10
11   5608   5608   Ian Godlee       MRYC   17   4   6   12   16   13   68.00   11
12   7540   .   Nick Baker       TAYC   8   21   18   7   9   6   69.00   12
13   3128   112518   Bryan Bay       SSA   10   17   20   6   15   2   70.00   13
14   12135   150018   Katherine Bartlett       TAYC   15   6   16   14   11   9   71.00   14
15   5088   .   Kristin Morgan       TAYC   16   10   15   13   4   14   72.00   15
16   7434   .   Stewart Spurry       MRYC   1   9   3   25/DNF   25/DNC   25/DNC   88.00   16
17   1353   .   Lucy Bond       MRYC   18   20   7   16   12   21   94.00   17
18   2203   .   Alexandria Cooker       MRYC   19   18   8   18   19   18   100.00   18
19   4191   .   Sarah Ranney       RHYC   20   15   22   20   13   10   100.00   19
20   15345   150414   Aaron Helmly       TAYC   12   19   21   21   18   17   108.00   20
21   2804   113149   Nate Ostrander       RHYC   25/DNF   23   17   19   5   22   111.00   21
22   16510   .   Hannah Dickmyer       MRYC   21   16   23   17   21   20   118.00   22
23   14466   .   Lydia Dickmeyer       MRYC   22   22   19   25/DNF   22   19   129.00   23
24   74   200581   Jack Leffingwell       TAYC   25/DNS   25/DNS   25/DNS   22   25/DNC   25/DNC   147.00   24

Subdivision: Opti B (7 boats) (top)

Pos Sail   CBYRA   Skipper   Crew   Club     Opti-RWB1       Opti-RWB2       Opti-RWB3       Opti-RWB4       Opti-RWB5       Opti-RWB6     Total
 Points 
Pos
1   12022   112861   Hannah Schmidt       MRYC   1   5   3   1   3   2   15.00   1
2   10641   .   John Heckler       MRYC   2   1   1   2   6   5   17.00   2
3   11017   150005   Jack Raesner       GSA   3   3   2   3   5   1   17.00   3
4   5088   .   Kristin Morgan       TAYC   5   4   4   4   1   4   22.00   4
5   12135   150018   Katherine Bartlett       TAYC   4   2   5   5   4   3   23.00   5
6   2804   113149   Nate Ostrander       RHYC   8/DNF   7   6   6   2   7   36.00   6
7   14466   .   Lydia Dickmeyer       MRYC   6   6   7   8/DNF   7   6   40.00   7

Subdivision: Opti R (11 boats) (top)

Pos Sail   CBYRA   Skipper   Crew   Club     Opti-RWB1       Opti-RWB2       Opti-RWB3       Opti-RWB4       Opti-RWB5       Opti-RWB6     Total
 Points 
Pos
1   15787   113117   Adam Brylske       GSA   1   1   3   1   2   1   9.00   1
2   10513   150346   Michael Dufour       TAYC   8   2   1   3   1   2   17.00   2
3   5436   150421   Fraser Hood       TAYC   3   5   8   2   3   3   24.00   3
4   16001   112872   Mariah Leffingwell       TAYC   2   6   6   6   5   8   33.00   4
5   12924   112806   Hayley Crowder       TAYC   6   7   5   7   4   5   34.00   5
6   16024   .   Tyler Smallwood       MRYC   7   3   2   5   9   9   35.00   6
7   7540   .   Nick Baker       TAYC   4   11   9   4   6   4   38.00   7
8   16400   200516   Patrick Firth       TAYC   5   4   7   8   7   7   38.00   8
9   2203   .   Alexandria Cooker       MRYC   9   10   4   10   10   10   53.00   9
10   4191   200487   Sarah Ranney       RHYC   10   8   10   11   8   6   53.00   10
11   16510   .   Hannah Dickmyer       MRYC   11   9   11   9   11   11   62.00   11

Subdivision: Opti W (6 boats) (top)

Pos Sail   CBYRA   Skipper   Crew   Club     Opti-RWB1       Opti-RWB2       Opti-RWB3       Opti-RWB4       Opti-RWB5       Opti-RWB6     Total
 Points 
Pos
1   3128   112518   Bryan Bay       SSA   2   3   4   1   2   1   13.00   1
2   5608   5608   Ian Godlee       MRYC   4   1   2   2   3   2   14.00   2
3   1353   .   Lucy Bond       MRYC   5   5   3   3   1   4   21.00   3
4   15345   150414   Aaron Helmly       TAYC   3   4   5   4   4   3   23.00   4
5   7434   .   Stewart Spurry       MRYC   1   2   1   7/DNF   7/DNC   7/DNC   25.00   5
6   74   200581   Jack Leffingwell       TAYC   7/DNS   7/DNS   7/DNS   5   7/DNC   7/DNC   40.00   6

Division: Opti Green (9 boats) (top)

Pos Sail   CBYRA   Skipper   Crew   Club     Opti Green 1       Opti Green 2     Total
 Points 
Pos
1   RH    .   Shane Wetmore       RHYC   2   1   3.00   1
2   RH 7   .   Jack O'brien       RHYC   1   4   5.00   2
3   RH 8   .   Bryson Kemp       RHYC   3   2   5.00   3
4   RH 10   .   Kylie Moran       RHYC   4   3   7.00   4
5   RH 3   .   Jenna Wyatt       RHYC   5   7   12.00   5
6   RH 4   .   Abigail Bosworth       RHYC   10/DNF   5   15.00   6
7   RH 11   .   Connor McMcCue       RHYC   10/DNF   6   16.00   7
8   RH 6   .   Erin Stickley       RHYC   10/DNF   8   18.00   8
9   USA 5999   .   Dylan Prosser       RHYC   10/DNF   9   19.00   9

Notes
(1)Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008

Information is provisional and subject to modification


Principal Race Officer: John Macielag / Chuck Parry

Version 5.1.04: Regatta scoring by JavaScore, an Open Source project available at http://www.gromurph.org/javascore