2011 Hard Rock Laser Masters Regatta

Rock Hall Yacht Club
2011 Hard Rock Laser Masters
October 1, 2011
Series Summary

Pl

Sail #

Sailor

Age

From

1

2

3

4

5

T

1

193281

Mike Matan

M

RYA

(1)

1

1

1

1

12

2

188702

Roger Link

GGM

West River Sailing Club

3

4

3

3

(5)

13

3

121384

Mike Schmidt

M

MRSA

(2)

2

2

2

2

16

4

151860

Rich Parolski

GGM

-

(11)

10

7

4

4

25

5

172

Steven Schmidt

M

Cooper River YC

5

6

4

(9)

3

26

6

180529

George Lewis

M

Rock Hall Yacht Club

4

5

5

6

(17\DNF)

28

7

153046

Mitchell Grieb

GM

RHYC

7

(8)

6

8

6

31

8

178857

Adam Glass

GM

Severn Sailing Association

(12)

9

8

10

8

39

9

200405

Michael Parramore

M

SSA

(13)

7

12

5

9

41

10

181775

Julio Vargas

GM

PRSA

(14)

13

9

7

10

43

11

173700

Rick Landell

GM

Cooper River Yacht Club

8

12

13

(17\DNF)

11

48

12

191967

Jeffrey Moore

A

SMSA

6

14

10

(17\DNS)

7

49

13

166063

Jane Schmidt*

M

MRSA

10

11

11

11

(17\DNS)

51

14

2004

Bill Vickers

M

AYC

9

3

(18\DNF)

17\DNF

17\DNS

54

15

66072

Egon Frech

GGM

SMSA

15

16

(18\DNS)

17\DNS

17\DNS

65

16

166892

Jolie Homsher

A

SMSA

16

15

(18\DNS)

17\DNS

17\DNS

77

                        * - Top Female Laser Master Sailor

PRO: Lee Urbani
Scorekeeper: Connie Ranney
1 Oct, '11, 15:06
St. Pete Scorer

Race # 1 Results

Fi

Sail #

Sailor

Age

Inf.

LP

LM

1

193281

Mike Matan

M

 

1

3

2

121384

Mike Schmidt

M

 

2

4

3

188702

Roger Link

GGM

 

3

3

4

180529

George Lewis

M

 

4

6

5

172

Steven Schmidt

M

 

5

7

6

191967

Jeffrey Moore

A

 

6

9

7

153046

Mitchell Grieb

GM

 

7

8

8

173700

Rick Landell

GM

 

8

9

9

2004

Bill Vickers

M

 

9

11

10

166063

Jane Schmidt

M

 

10

12

11

151860

Rich Parolski

GGM

 

11

11

12

178857

Adam Glass

GM

 

12

13

13

200405

Michael Parramore

M

 

13

15

14

181775

Julio Vargas

GM

 

14

15

15

66072

Egon Frech

GGM

 

15

15

16

166892

Jolie Homsher

A

 

16

19

 

Race # 2  Results

Fi

Sail #

Sailor

Age

Inf.

LP

LM

1

193281

Mike Matan

M

 

1

3

2

121384

Mike Schmidt

M

 

2

4

3

2004

Bill Vickers

M

 

3

5

4

188702

Roger Link

GGM

 

4

4

5

180529

George Lewis

M

 

5

7

6

172

Steven Schmidt

M

 

6

8

7

200405

Michael Parramore

M

 

7

9

8

153046

Mitchell Grieb

GM

 

8

9

9

178857

Adam Glass

GM

 

9

10

10

151860

Rich Parolski

GGM

 

10

10

11

166063

Jane Schmidt

M

 

11

13

12

173700

Rick Landell

GM

 

12

13

13

181775

Julio Vargas

GM

 

13

14

14

191967

Jeffrey Moore

A

 

14

17

15

166892

Jolie Homsher

A

 

15

18

16

66072

Egon Frech

GGM

 

16

16

 

Race # 3 Results

Fi

Sail #

Sailor

Age

Inf.

LP

LM

1

193281

Mike Matan

M

 

1

3

2

121384

Mike Schmidt

M

 

2

4

3

188702

Roger Link

GGM

 

3

3

4

172

Steven Schmidt

M

 

4

6

5

180529

George Lewis

M

 

5

7

6

153046

Mitchell Grieb

GM

 

6

7

7

151860

Rich Parolski

GGM

 

7

7

8

178857

Adam Glass

GM

 

8

9

9

181775

Julio Vargas

GM

 

9

10

10

191967

Jeffrey Moore

A

 

10

13

11

166063

Jane Schmidt

M

 

11

13

12

200405

Michael Parramore

M

 

12

14

13

173700

Rick Landell

GM

 

13

14

14

166892

Jolie Homsher

A

DNS

18

21

15

66072

Egon Frech

GGM

DNS

18

18

16

2004

Bill Vickers

M

DNF

18

20

 

Race # 4 Results

Fi

Sail #

Sailor

Age

Inf.

LP

LM

1

193281

Mike Matan

M

 

1

3

2

121384

Mike Schmidt

M

 

2

4

3

188702

Roger Link

GGM

 

3

3

4

151860

Rich Parolski

GGM

 

4

4

5

200405

Michael Parramore

M

 

5

7

6

180529

George Lewis

M

 

6

8

7

181775

Julio Vargas

GM

 

7

8

8

153046

Mitchell Grieb

GM

 

8

9

9

172

Steven Schmidt

M

 

9

11

10

178857

Adam Glass

GM

 

10

11

11

166063

Jane Schmidt

M

 

11

13

12

2004

Bill Vickers

M

DNF

17

19

13

66072

Egon Frech

GGM

DNS

17

17

14

166892

Jolie Homsher

A

DNS

17

20

15

173700

Rick Landell

GM

DNF

17

18

16

191967

Jeffrey Moore

A

DNS

17

20

 

Race # 5 Results

Fi

Sail #

Sailor

Age

Inf.

LP

LM

1

193281

Mike Matan

M

 

1

3

2

121384

Mike Schmidt

M

 

2

4

3

172

Steven Schmidt

M

 

3

5

4

151860

Rich Parolski

GGM

 

4

4

5

188702

Roger Link

GGM

 

5

5

6

153046

Mitchell Grieb

GM

 

6

7

7

191967

Jeffrey Moore

A

 

7

10

8

178857

Adam Glass

GM

 

8

9

9

200405

Michael Parramore

M

 

9

11

10

181775

Julio Vargas

GM

 

10

11

11

173700

Rick Landell

GM

 

11

12

12

2004

Bill Vickers

M

DNS

17

19

13

66072

Egon Frech

GGM

DNS

17

17

14

166063

Jane Schmidt

M

DNS

17

19

15

166892

Jolie Homsher

A

DNS

17

20

16

180529

George Lewis

M

DNF

17

19

 

Series Summary (Masters Points)

Pl

Sail #

Sailor

Age

From

1

2

3

4

5

T

1

193281

Mike Matan

M

RYA

(3)

3

3

3

3

12

2

188702

Roger Link

GGM

West River Sailing Club

3

4

3

3

(5)

13

3

121384

Mike Schmidt

M

MRSA

(4)

4

4

4

4

16

4

151860

Rich Parolski

GGM

-

(11)

10

7

4

4

25

5

172

Steven Schmidt

M

Cooper River YC

7

8

6

(11)

5

26

6

180529

George Lewis

M

Rock Hall Yacht Club

6

7

7

8

(19\DNF)

28

7

153046

Mitchell Grieb

GM

RHYC

8

(9)

7

9

7

31

8

178857

Adam Glass

GM

Severn Sailing Association

(13)

10

9

11

9

39

9

200405

Michael Parramore

M

SSA

(15)

9

14

7

11

41

10

181775

Julio Vargas

GM

PRSA

(15)

14

10

8

11

43

11

173700

Rick Landell

GM

Cooper River Yacht Club

9

13

14

(18\DNF)

12

48

12

191967

Jeffrey Moore

A

SMSA

9

17

13

(20\DNS)

10

49

13

166063

Jane Schmidt

M

MRSA

12

13

13

13

(19\DNS)

51

14

2004

Bill Vickers

M

AYC

11

5

(20\DNF)

19\DNF

19\DNS

54

15

66072

Egon Frech

GGM

SMSA

15

16

(18\DNS)

17\DNS

17\DNS

65

16

166892

Jolie Homsher

A

SMSA

19

18

(21\DNS)

20\DNS

20\DNS

77